خرمای مضافتی

 

خرمای مضافتی را به جرأت میتوان یکی از خوشمزه ترین و لذیذ ترین انواع خرما در دنیا دانست.این خرما در اصل به صورت رطب در سرد خانه ها ذخیره میشود و بهتر است از آن به عنوان رطب مضافتی یاد کرد.

اغلب مردم که این خرما را مصرف می کنند معمولا تمایل دارند دوباره آن را مصرف کنند .

بیشترین مشتریان خارجی در زمینه صادرات نیز این خرما را خریداری می کنند می توانید نیم نگاهی هم به صادرات خرمای مضافتی داشته باشید .
ایده آل ترین رنگ برای نوع مرغوب این نوع خرما رنگ مشکی میباشد.
میزان رطوبت مطلوب این نوع خرما بین  ۱۴% تا ۳۶%متناسب بازمان برداشت و منطقه  کشت شده متغییر است.

بیشترین مناطق که این محصول در آن کشت میشود شهرستان بم و روستاهای اطراف آن ،جیرفت، نرماشیر, بروات(برُا)می باشد. 

کیفیت خرمای مضافتی که در بم کاشت می شود قابل مقایسه با سایر نقاطی که در آن کاشته می شود نیست . 

 این نوع خرما پس از برداشت و چیده شدن در کارتن های مناسب مصرف در سردخانه های بزرگی که اکثر در مناطق بم ایجاد شده اند در دمای بین ۵- تا۵ درجه سانتی گراد نگهداری میشوند.
متداول ترین نوع چیدمان این خرما جهت مصرف داخل و حتی صادرات در جعبه های سه ردیف یا به اصطلاح ۳رج و یا کارتن های تخت ۲رج میباشد و در هرکارتن مادر دوازده جعبه چیده میشود.
ایده آل ترین وزن جهت مصارف داخلی وزن هایی بین۸ کیلوگرم تا ۱۰ کیلوگرم میباشد .

 دراین وزن خرمای مضافتی دارای کیفیت مناسب و شیره مطلوبی میباشد و بر عکس مصرف داخلی جهت صادرات از وزن هایی بین ۶٫۵ تا ۷٫۵ استفاده میشود که بیشتر به دلیل کم شیره بودن و شرایط مناسب نگهداری از این وزن استفاده میشود.

ویژگی های منحصر به فرد خرمای مضافتی

این خرما بیشتر نام رطب را برخورد دارد و بسیاری آن را به اسم رطب می شناسند.بسیاری از خرماها نام مخصوص به خود را دارند ولی در بسیاری از نقاط کشور به خرمای مضافتیفقط کلمه رطب گفته می شود که در نوع خود جالب توجه است.

رنگی که مردم برای این خرما دوست دارند و بسیاری از خریداران نیز ترجیح می‌دهند این خرما را در رنگ مشکی خریداری کند و حتی مشکی تیره نیز بر روی فروش این محصول تاثیر می گذارد.هرچند که این خرما در نوع قهوه ای نیز و قهوه ای تیره نیز موجود می باشد چرا که این خرما درمرحله اول برای رسیدن به خود به شکل قرمز است و جالب است بدانید با طی شدن مراحلرشد به رنگ مشکی تبدیل می شود.

طبع خرما گرم بوده و اغلب افرادی که دارای طبع سرد می باشند که برای آنها مشکلاتی ایجادکرده می‌تواند از این خرما به عنوان یک دارو استفاده کنند و علاوه بر خواص آنها برای بدنشان به عنوان یک دارو برای سلامت جسمی استفاده کند

بسیاری از خرما ها را می‌توان در هوای آزاد و در محیط اتاق نگهداری کرد اما شرایط نگهداری این خرما مقداری منحصر به فرد می باشد و توصیه می‌شود که این خرما را برای مصرف در منزل در یخچال نگهداری کنید و هر زمان که برای مصرف خواستید ،  سه ساعت زودتر آن خرما را از یخچال خارج کرده و و بعد آن را مصرف کنید.

خرمای مضافتی بم دارای مقداری رطوبت است که این دو تو بدن باید بیش از حد باشد و نه اینکه به پدران خود ما وجود نداشته باشد ولی وجود رطوبت در این خرما خاصیتی را به این خرما اضافه کرده که شاید یکی از مصرف‌کنندگان از آن مطمئن باشد این خاصیت همان تغییر دسته بندی در خرما می باشد که رطوبت باعث شده خرمای مضافتی در دسته محصولات غذایی قرار بگیرد که این نیز به نوع خود قابل توجه است.

ارزش غذایی و خاصیت های مهم خرما مضافتی

این خرما در ساختار ذاتی اش دارای مقدار زیادی از ماده معدنی پتاسیم می باشد که همین موضوع می تواند خرما مضافتی را یک درمان برای بیماری اسهال در نظر گرفت.

همچنین خرما دارای آهن بالا و همچنین قند طبیعی و مناسب برای بدن میباشد جالب است بدانید که بیشتر فروش خرمای مضافتی در طول سال در داخل کشور در ماه مبارک رمضان انجام می‌شود چرا که در این ما بسیاری از مردم طبق آداب و رسوم اسلامی روزه می گیرند و در طول روز با افت انرژی و همچنین افت قند خون مواجه می‌شود دست در هنگام افطار می خواهند از ماده خوراکی استفاده کنند که به سرعت انرژی از دست رفته را برگرداند و همچنین قند از دست رفته را نیز به خون برگرداند که خرمای مضافتی خوراکی بسیار مناسب و مفیدی برای این کار می باشد .

همه خرمای مضافتی در انبار و نگهداری باید با شرایط مناسب و استاندارد های بهروز در دمایی که باعث پوسیدگی خرما نشود نگهداری شود علاوه بر این ارزش خرمای مضافتی برای بدن زمانی تامین می‌شود که این خرما تا وقتی که به دست مصرف کننده می رسد در شرایط مناسبی نگهداری شود که شرایط روی خود ما تاثیر بگذارد و خرما خواص خود را از دست ندهد.

بسیاری از افراد در طول روز به دلیل مشغله های کاری حتی زمان مناسب برای مصرف ناهار در طول روز را نیز ندارد که خرما می تواند جایگزین مناسبی برای این کار باشد هر چند که وعده نهار اهمیت بسیار زیادی در سلامت انسان دارد اما متاسفانه در سال‌های اخیر به دلیل مشغله های زیاد مردم و همچنین توسعه جوامع بسیاری از افراد به دلیل شغل روزانه آنها امکان زمان مناسب برای ناهار ندارند که این افراد می‌توانند با مصرف چند عدد خرمای مضافتی انرژی مناسب برای ادامه روز و همچنین هزینه مناسب سلامتی بدن خود را تامین کنند.

حمل و نقل خرمای مضافتی و رسیدن به مشتری

اواخر تابستان در شهر بم زمان بسیار حساس و قابل توجهی می باشد چرا که این زمان موقع برداشت خرمای مضافتی می باشد که باید بسیاری از خرما فروش های ایران را تامین کند و همچنین خرمای مضافتی پس از برداشت در شهر بم و نگهداری و بسته‌بندی و روشهای اصولی و استاندارد های روز کشور با وسایل حمل و نقل مناسب چه از طریق حمل و نقل زمینی و چه از طریق حمل و نقل هوایی به سایر نقاط کشور منتقل می شود.

کماکان با گذشت سالهای زیاد و همچنین وجود خرما های متنوع در بین مردمی خرما همچنان جزو پر مصرف ترین و محبوب ترین خرماهای کشور به شمار می آید پس لازم است در زمان بسته‌بندی بسته‌بندی مناسبی داشته باشد و علاوه بر کیفیت خرما ظاهر خرما نیز مناسب باشد.

سردخانه های مناسب برای نگهداری خرمای مضافتی باید دارای سیستم تهویه مناسب،  قسمت شستشوی مناسب و همچنین طبقه‌بندی استاندارد باشد . چرا که این خرما باید در شرایط بسیار خاصی نگهداری شود همچنین اتاق های مجهز به گاز متیل برای ضد عفونی کننده نیز باید در دسترس باشد این خرما کیفیت های مختلفی دارد و همین خرمای مضافتی موجود در بازار یک کیفیت و یک قیمت را ندارند چه عواملی تعیین کننده قیمت خرمای مضافتی می باشد ؟ عواملی همچون درشتی خرما ، میزان شیره موجود در بسته بندی خرما که این شیره می تواند طبیعی یا مصنوعی باشد ، رنگ ظاهری خرما که باید حتما مشکی تیره باشد، هم چنین نبود ضربه و له شدگی و همچنین قاطی شدن خرما از همه عوامل بالا در مصرف خرما و همچنین قیمت خرمای مضافتی تاثیرگذارند.

علاوه بر ویژگی های گفته شده در بالا به دلیل فروش زیاد و همچنین توسعه خرمای مضافتی این خرما باعث به وجود آمدن شغل و منبع درآمد برای بسیاری از افراد در کشور شده است چرا که این کار ما کماکان پرفروش‌ترین خرما می باشد و همچنین علاوه بر مسائل مادی فروش خرما مسئله دینی و با برکتی می‌باشد که در سال‌های اخیر باعث شده است بسیاری از جوانان در کشور با فعالیت در این زمینه بتوانند برای خود کسب درآمد کند و همچنین با توجه به اهمیت صادرات محصولات غیر نفتی صادرات خرما نیز در سال‌های اخیر توانسته باعث رونق کسب و کار بسیاری از افراد شود و همچنین به اقتصاد کشور کمک شایانی کند.

خرما مضافتی در سال ۹۷

مضافتی در سال ۹۷ افزایش قیمت بی سابقه ای داشت و بازار خرما و شرکت های خرما را در شوک فرو برد . 

بسیاری منتظر کاهش قیمت مضافتی در اواخر سال ۹۷ بودند اما شرایط کشور به گونه ای پیش رفت که نه تنها کاهش بلکه افزایش را در پی داشت . 

متاسفانه این افزایش قیمت در فروش خارجی نیز تاثیر گذاشت . 

به طوری که مشتریان خارجی نیز از این افزایش قیمت بی تاثیر نبودند.

خرما مضافتی در سال ۹۸

در سال ۹۸ و نیز در شروع ماه رمضان مضافتی افزایش قیمت داشت.

از طرفی هزینه های حمل و نقل و رسیدن تا تهران و سایر شهر ها نیز افزایش یافته است که بر افزایش قیمت خرما تاثیر می گذارد.

هزینه ی بسته بندی نیز و کارتن ها با توجه به افزایش قیمت کاغذ افزایش یافت که این موضوع نیز بر افزایش قیمت مضافتی بی تاثیر نبود .

می توانید سفارش آنلاین خرما مضافتی را از طریق سایت شرکت ما انجام دهید .

حال باید انجمن ملی خرما و همچنین ستاد قیمت گذاری ، قیمت مناسبی برای این خرما در نظر بگیرد به صورتی که در قدم اول این خرما به ثبات برسد و در قدم بعدی این خرما بتواند در فروش خارجی نیز سهم مناسبی داشته باشد. 

شرکت کریستال مضافتی را با بسته بندی مناسب و استاندارد می تواند به مشتریان تحویل دهد همچنین توان تامین مضافتی فله و خرما مضافتی به صورت عمده را دارد.

شرکت خرمای کریستال با توجه به نیازهای مشتریان داخلی و خارجی خود در طول سال و در ایام برداشت اقدام به جمع آوری خرماهای مطلوب با بالاترین کیفیت در بسته بنده های به روز و مدرن نموده تا در دیگر ایام سال پاسخ گوی نیاز بازارهای داخلی و صادراتی باشد. 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید:
 

مزایای تهیه ی خرمای مضافتی از  شرکت کریستال

بسته بندی با رعایت کلیه موازین صادراتی 

داشتن کلیه مجوزهای ملی و بین المللی و  نشان حلال 

ارایه طرح های جدید بسته بندی

مجهز بودن به ۴ دستگاه شیرینگ و تسمه کشی محصولات

قابلیت وکیوم محصولات

تنها شرکت دارای گواهی BRC که مجوز خرده فروشی در انگلستان هست

۶ گواهی نامه بین المللی ایزو از ایتالیا

داشتن ۱۲ تا استاندارد ملی خرما 

دارا بودن تمامی استانداردهای وزارت بهداشت 

مجهز بودن به سردخانه های اختصاصی 

تصمین کیفیت محصولات 

قابلیت ارسال سفارش در مقیاس زیاد 

دارا بودن مجوز رسمی از وزارت صنعت و معدن و تجارت

و ارسال در کمترین زمان ممکن از مزایای همکاری با مجموعه خرمای کریستال است .

علاوه بر این خرما شرکت خرمای کریستال ، خرماهای زیر را نیز تولید می کند : 

خرمای شاهانی

خرمای کبکاب

خرمای زاهدی

خرمای سایر (خرمای استعمران )

خرمای کلوته 

خرمای پیارم

خرمای ربی

خرمای برهی

خرمای خاصویی

خرما آلویی

خرمای دگلت نور

شرکت ما توان تامین خرما در مقیاس بالا و همچنین ارسال را دارا است و می تواند خرمای مضافتی در کیفیت های مختلف را برای فروش و همچنین برای خرید شما عزیزان قرار دهد.